Rozwiązania do domu inteligentnego - drzwi i okna
- Kategoria: DRZWI
Rozwiązania z segmentu smart home sprawiają, że domy i mieszkania stają się jeszcze bardziej komfortowe i są lepiej chronione – zarówno przed włamaniami, jak i różnymi zdarzeniami losowymi. Samo pojęcie „smart home” (inteligentny dom) jest jednak bardzo szerokie – może dotyczyć także drzwi i okien.
Czy jednak potrzebujemy tego typu rozwiązań? Jakie zalety ma zdalna obsługa drzwi i okien? Jakie korzyści niesie montaż czujnika pogodowego, a jakie instalacja czytnika w drzwiach? I najważniejsze: w co muszą być wyposażone drzwi i okna, aby były „inteligentne”?
Drzwi wejściowe w opcji smart
Drzwi będące elementem inteligentnego domu to drzwi zautomatyzowane, czyli wyposażone w silnik. W opcji smart są zdalnie sterowane – przy użyciu aplikacji w telefonie z dostępem do Internetu. Obsługa tego typu drzwi staje się prosta i wygodna (na tyle, że mogą być elementem architektury bez barier), zwiększa się także poziom kontroli nad wejściem, a więc i ochrona antywłamaniowa.
Drzwi wyposażone w odpowiednie rozwiązania systemowe i podpięte do systemu inteligentnego domu sprawiają, że ich użytkownicy nie muszą obawiać się, czy wychodząc do szkoły lub do pracy, na pewno je zamknęli. Aby zawsze mieć taką pewność, podczas zakupu drzwi wejściowych warto wybrać model wyposażony w:
- silnik, np. GU SECURY A-Öffner (w 2025 r. na rynku pojawiła się nowa, ulepszona wersja silnika) – umożliwia automatyczne odryglowanie drzwi, a opcją dodatkową jest regulacja głośności dźwięku otwarcia; zastosowanie GU SECURY A-Öffner ułatwia dostosowanie drzwi do założeń normy DIN 18040 dla budownictwa bez barier (zarówno w budynkach jednorodzinnych, zabudowie wielorodzinnej, jak i obiektach użyteczności publicznej);
- elektroniczny przepust kablowy, np. SECUREconnect 50/200, który pełni funkcję modułu sterującego i zapewnia bezpieczeństwo;
- samoryglujący zamek wielopunktowy, np. GU SECURY Automatic, który odpowiada za bezpieczeństwo antywłamaniowe, ponieważ automatycznie rygluje drzwi w trzech miejscach tuż po zamknięciu.
Wymienione elementy wyposażenia to baza, która sprawia, że drzwi ryglują się automatycznie i bez użycia klucza. Klucz jest wymagany tylko do ich otwarcia, ale dzięki silnikowi drzwiowemu wystarczy go jedynie lekko przekręcić, aby nawet masywne drzwi odryglowały się same, ułatwiając wejście wszystkim domownikom (to również ważny element architektury bez barier).
Jednak jeśli drzwi z silnikiem zostaną wyposażone w czytnik linii papilarnych, możliwe będzie ich otwarcie dosłownie jednym palcem. Zautomatyzowane drzwi z czytnikiem odryglowują się łatwo, szybko i bez użycia klucza (znika problem zgubionych kluczy). Są też rozwiązaniem w pełni bezpiecznym – z czytnika skorzystać może jedynie osoba, której punkty linii papilarnych zostały wcześniej zakodowane w systemie czytnika.
– Drzwi wejściowe, które są elementem inteligentnego domu, powinny zostać także podłączone do systemu smart home, który nimi zarządza, a także do alarmu – dla jeszcze lepszego bezpieczeństwa antywłamaniowego. Dzięki temu, że drzwi stanowią element scentralizowanego, inteligentnego systemu zarządzania domem, użytkownik sprawdzi w telefonie, czy są otwarte, czy zamknięte. Będzie mógł też zdalnie otwierać je, np. domownikom, którzy zapomnieli klucza lub gościom – wyjaśnia Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska.
Okna z siłą inteligentnych rozwiązań
Nie tylko drzwiami wejściowymi, ale także oknami i roletami możemy sterować za pomocą telefonu, nawet będąc poza domem. Zaletą inteligentnych domów jest możliwość dopasowania ich do osobistych preferencji użytkowników, dzięki czemu funkcjonują w rytmie standardowego dnia lub w trybie wakacyjnym. Dobrym przykładem są rolety zewnętrzne, które mogą się otwierać i zamykać o określonej porze, a sterowanie odbywa się automatycznie.
Również okna rozwierno-uchylne mogą być częścią inteligentnego domu. W tym celu należy wyposażyć je w siłowniki okienne, np. w niewidoczne, bo całkowicie zabudowane siłowniki ELTRAL. Następnie okna z siłownikami trzeba podłączyć do urządzeń analogicznych jak w przypadku drzwi, czyli do modułu sterującego i centrali zarządzającej. Dzięki takiej konfiguracji i dzięki aplikacji w telefonie użytkownik może zdalnie uchylać lub zamykać okna. To rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony, na przykład wielkogabarytowych i wysoko usytuowanych okien na klatkach schodowych.
– Okna rozwierno-uchylne, które są wyposażone w siłowniki, można również połączyć z czujnikiem pogodowym. Dzięki czujnikowi i jego odpowiedniemu zaprogramowaniu – okna zamkną się automatycznie, np. jeśli nasilenie wiatru lub poziom opadów przekroczą limity ustawione w pamięci urządzenia sterującego systemem pogodowym. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania po powrocie nie zastaniemy podłogi zalanej przez nawalny deszcz ani pomieszczenia zdemolowanego przez wichurę – dodaje Piotr Kosmowski.
Drzwi tarasowe również mogą być smart
Zdalne sterowanie dużymi drzwiami tarasowymi typu HS nie jest już pieśnią przyszłości. Systemy, które to umożliwiają, są dostępne od mniej więcej 20 lat. Aby korzystać z możliwości zdalnego sterowania, HS-y w pierwszej kolejności muszą być wyposażone w napęd:
– Drzwi tarasowe wyposażone w napęd – np. nawierzchniowy HS Master lub ukryty HS ePOWER – standardowo są obsługiwane przy pomocy pilota. Aby zrealizować wizję zdalnego sterowania, należy podłączyć je także do modułu sterującego i centrali zarządzającej inteligentnym domem. Taka konfiguracja umożliwia kontrolowanie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca – oczywiście niezbędna do tego jest aplikacja w telefonie i dostęp do Internetu. Przy okazji warto podkreślić, że tego typu rozwiązania stosowane w domach inteligentnych nie stają się problematyczne np. w przypadku awarii prądu. Przykładem jest napęd do drzwi tarasowych HS ePOWER, który ma wbudowane akumulatory, więc nawet czasowa awaria zasilania nie unieruchomi zautomatyzowanych drzwi tarasowych – wyjaśnia ekspert G-U Polska.
Jakie są zalety takiego rozwiązania? Drzwi HS, które są elementem domu inteligentnego, umożliwiają np. wypuszczenie psa na ogród, kiedy domownicy są w pracy. Zwiększają też kontrolę i bezpieczeństwo wejścia od strony tarasu, ponieważ w aplikacji na telefonie można sprawdzić, czy drzwi na pewno zostały zamknięte przed wyjściem z domu. A jeśli nie, użytkownik zdalnie je zamknie. Może je też otworzyć, jeśli jest taka konieczność.
Co ciekawe, w oknach tarasowych HS, podobnie jak w drzwiach wejściowych, można zainstalować od zewnątrz czytnik linii papilarnych. Zwolennicy inteligentnych domów często decydują się na instalację tego typu rozwiązania, ponieważ biometryczna kontrola dostępu podnosi komfort użytkowania HS-ów i wzmacnia bezpieczeństwo antywłamaniowe.
Ta ostatnia zaleta wiąże się bezpośrednio z ideą smart home i z tym że drzwi tarasowe HS, drzwi wejściowe i okna w domach inteligentnych zazwyczaj są podłączone do systemu alarmowego. A jeśli system ten będzie uwzględniać również kamery, na telefonie sprawdzimy, co aktualnie dzieje się w domu, np. w przypadku uruchomienia się alarmu.
------------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).
Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania, dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.
G-U Polska
press box
NOWOŚCI
- Rozwiązania do domu inteligentnego - drzwi i okna
- Kolejny krok w kierunku przyszłości zrównoważonego budownictwa
- Fasada wykonana ze szwajcarską precyzją
- BKS - 5 elementów, o których trzeba wiedzieć
- Zadbaj o bramę garażową po zimie - to się opłaca
- KFV zamek magnetyczny 116: estetyczne rozwiązanie do drzwi bezprzylgowych
- Drzwi i bramy marki Hörmann to najlepszy strażnik ciepła
- Eksperci doradzają jak przeprowadzić remont domu z programem Czyste Powietrze
- Nowość Aluron - drzwi z przesuniętą osią obrotu AS 100 PIVOT
- INFERNO - nowoczesny system o podwyższonej izolacyjności od Aliplast
- REHAU Window Solutions otrzymuje kolejne wyróżnienie dla systemu okiennego ARTEVO TERRA
- Aluprof rusza z wiosenną edycją szkoleń z cyklu Alu-Edukatory!